ORTT határozatok
Kedves Olvasók!
A Dragon Ball című filmsorozat vetítésének megszüntetése óta az Országos Rádió és Televízió Testület Irodája számos levelet illetve érdeklődő telefonhívást kapott az ügyben. Időrendi sorrendben, az események és döntések részletes bemutatásával, ezúton szeretnénk Önöket tájékoztatni.
Az ORTT Műsorfigyelő- és Elemző Szolgálata 1998-ban megvizsgálta az RTL Klub által vetített Dragon Ball című rajzfilmsorozatot. A rajzfilm elemzését az ORTT részéről felkért pszichológus szakértő végezte, aki megállapította; hogy a rajzfilmsorozatban egymást felerősítve vannak jelen az agresszió különböző formái.
Az 1998. májusában elkészített szakértői vélemény az alábbiakat fogalmazta meg:
“A már százhúszadik részéhez közelítő rajzfilmsorozat tartós folyamatossággal ömleszti a tömény és legdurvább agressziót a gyermekműsor nézőire. A rajzfilmsorozat minden részletében egymás hatását felerősítve, egyszerre vannak jelen az agressziókülönböző, de egyenként is károsan ható formái.
1. 1. A fizikai agresszió itt (álruhában, a keleti küzdősport páros mérkőzéseinek álcázva – a sportszerűség alapvető szabályainak kiiktatásával - ) kegyetlen, gyilkos szándékú verekedésként a film legfőbb elemei. A részenként 20 perces műsoridő nagyobb részét ez tölti ki.
2. 2. A verbális agresszió a verekedők durva fenyegetőzéseiben nyilvánul meg.
3. 3. A páston kívül gyakori a lelki kényszer, a félelemben tartás.
4. 4. A párviadalok helyszínein kívül előfordul a fegyveres támadás, a géppuskasorozat stb. is. Fokozzák az agresszív tettek sorozatának hatását.
- a félelmetes, gyakran amorf szörnyóriásként megrajzolt szereplők,
- a folyamatos hangeffektusok (egy-egy ütés előkészületeként vagy hatására a szereplők üvöltése, hörgése, nyögése, jajgatása, nyüszítése, valamint a lövések, süvítések, robbanások becsapódások hangjai),
- a gyakori fény- és színeffektusok (villámok, kisülések, villanások, vakító fényáradatok stb.),
- a mozgás- és sebességeffektusok (a szereplők süvítő száguldásai, a földbe krátert vágó becsapódásai, robajos ütközései stb.)
A filmek pszichedelikus hatásúak lehetnek, felajzott lelkiállapotot válthatnak ki, hallucinációként hathatnak
Különösen veszélyes ez a sorozat azért, mert rajzfilm mivoltából adódóan látszólag súlytalanítja az agressziót, valójában azonban fikciós és játékos formában fogadtatja el a nézőkkel az erőszakot. Ennek a filmnek a folyamatos nézése rászoktat az erőszakra.
A rajzfilmsorozat a kiskorúak személyiségfejlődésére súlyosan ártalmas.”
Az Országos Rádió és Televízió Testület az Előterjesztésben hivatkozott szakértői véleményre támaszkodva 1998 júliusában hozta meg első határozatát (295/1998. sz.) az ügyben, melyben megállapította, hogy a Magyar RTL Televízió Rt. 1997. és 1998. folyamán sugárzott “Dragon Ball” c. sorozata megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény 5. § (3), (5) bekezdéseit, miszerint:
(“(3) Nem szabad kiskorúaknak szánt műsorszámban erőszakos magatartást követendő példaként megjelenítő képeket vagy hangokat közzétenni.
(5) A kiskorúak személyiségfejlődésére súlyosan ártalmas műsorszám közzététele tilos.”)
A Magyar RTL Televízió Rt. Az ORTT fenti határozatának bírósági felülvizsgálatát kezdeményezte.
Az ORTT Műsorfigyelő és -elemző Szolgálata 1999-ben ismételten észlelte, hogy a Magyar RTL Televízió Rt. Műsorára tűzte a Dragon Ball Z. Című rajzfilmsorozatot, amely a Dragon Ball közvetlen folytatása, újabb szériája. A sorozat minden hétköznap látható volt a 14: 40-kor kezdődő Rajzfilmklub című összeállításban. A cselekmény lényege a Szolgálat álláspontja szerint a folyamatos öldöklés. A sorozat vetítése az Előterjesztés tárgyalásakor már az 56. résznél tartott.
Mivel ebben az esetben ugyanazon előírások újabb megsértéséről van szó, ezért az Iroda a joghátrányt – a fokozatos és koherens szankcióalkalmazás elvének megfelelően – a szerződésben megállapított kötbér érvényesítésében és egy újabb felhívásban javasolta meghatározni.
Az Országos Rádió és Televízió Testület 156/1999. sz. határozatában megállapította, hogy a Magyar RTL Televízió Rt. Ismételten megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény 5. § (3) és (5) bekezdéseit, ezért a törvény 112. § (1) bekezdésének a) pontja alapján felhívta a műsorszolgáltatót a sérelmezett magatartás megszüntetésére, és kötbér megfizetésre kötelezte a kereskedelmi televíziót.
A Testület határozatában úgy fogalmazott, hogy a rajzfilmsorozat minden részletében egymás hatását felerősítve, egyszerre vannak jelen az agressziókülönböző, de egyenként is károsan ható formái, és ez által játékos formában fogadtatja el a nézőkkel az erőszakot. A Testület a fentieken túlmenően felhívta a figyelmet a következőkre:
“ A rajzfilmeknek meg kell felelniük a műsorok színvonalával szemben támasztott általános követelményeknek, egyben meg kell nyugtatniuk a szülőket afelől, hogy a gyermekműsorok nem tartalmaznak erőszakos vagy felkavaró képsorokat, történeteket, amelyek megzavarnák vagy károsan befolyásolnák a fantáziájukat.”
Az RTL Klub az ORTT ezen újabb határozatát is megtámadta a Bíróságon. A Fővárosi Bíróság az ORTT által azonnal végrehajthatóvá nyilvánított második határozatban foglalt kötbér megfizetése alól időlegesen mentesítette a műsorszolgáltatót, de az azonnali végrehajthatóság illetve a határozat egyéb rendelkezései tekintetében nem hozott felfüggesztésre irányuló döntést. Mindkét per jelenleg is folyamatban van, vagyis az ügyben jogerős ítélet még nem született.
Az Országos Rádió és Televízió Testület 1999. májusában, a Dragon Ball-lal kapcsolatban hozott első és második döntését akként módosította, hogy az 1996. évi I. törvény 5. § (4) bekezdése értelmében,
(“A kiskorúak személyiségfejlődésére ártalmas, így különösen az erőszak öncélú alkalmazását magatartási mintaként bemutató, illetőleg a szexualitást öncélúan ábrázoló műsorszámot csak 23.00 és 5.00 óra között lehet közzétenni. Közzététel előtt erre a közönség figyelmét fel kell hívni.”)
a műsorszolgáltatónak joga van főműsoridőn kívül, vagyis 23. 00 és 05. 00 között levetíteni a rajzfilmsorozatot.
---
Kedves Olvasók!
Reméljük, fentiekben megválaszoltuk minden kérdésüket és kimerítő tájékoztatást adtunk az eseményekről.
Abban a kérdésben, hogy a műsorszolgáltató miért nem vetíti későbbi időpontban a kedvelt sorozatot, kérjük, forduljanak az RTL-Klubhoz.
Budapest, 1999. július 06.