Az ORTT határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában született
másodfokú – jogerős – ítélet
2004. május 26.
A Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletében rámutatott a következőkre:
A Rttv. 5. § (3), (4) és (5) bekezdései a kiskorúak személyiség-fejlődésének védelmét célozzák.
A gyermekek a jelenleg tipikusnak tekinthető tv-nézési szokások mellett elkerülhetetlenül rengeteg agresszivitással és erőszakkal találkoznak a televízió képernyőjén, sajnálatos módon a mindennapok velejárójaként az egyes műsorokban, pl. a tv-híradóban is. A nekik készült rajzfilmek esetén semmiképp sem kívánatos, hogy azok kifejezetten is erről szóljanak, azt jelenítsék meg, félelemkeltésre, a gyermeki személyiség-fejlődés megzavarására alkalmas módon.
Teljes mértékben egyetértett a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság azon okfejtésével, hogy a kiskorúak ártalmas személyiség-fejlődésének előidézésére alkalmas műsorszámok közzététele már megállapíthatóvá teszi az Rttv. 5. § (4) és (5) bekezdésében foglaltak megsértését, a személyiség kóros fejlődésének tényleges bekövetkezését vizsgálni szükségtelen.
Kétségtelen, hogy a gyermekeket sem lehet teljes mértékben kivonni a körülöttünk, a mindennapi életben is zajló, ilyen tartalommal töltött negatív hatások alól. Helyes irányú, egészséges személyiség-fejlődésüket azonban nem szolgálja az, ha a nekik szánt rajzfilmek is ezt közvetítik folyamatosan feléjük, azaz azt az érzetet alakítják ki bennük, hogy a valóság és a mese egyaránt az erőszakról, az agresszivitásról és az erre való felkészülésről, támadásokról és védekezésekről szól.
Az Rttv. 5. § (3) bekezdésével kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság nem oszthatta azt az álláspontot, hogy a gyermekeknek önmaguk félelmeivel, a külső ellenséges világgal szembeni harcra edzése, vagy akár a keleti harcmodorral való megismertetése, a perbeli történetben megjelentetett módon és eszközökkel, rajzfilmsorozatok keretében valósuljon meg.
Mindezek előrebocsátásával a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság megfelelően járt el, amikor a rendelkezésére álló szakvéleményeket, valamint a perben kirendelt igazságügyi szakértő véleményét összevetette, értékelte és mérlegelte, logikusan és okszerűen súlyozta és értékelte, azok összevetéséből helytálló jogi következtetést vont le, azzal a Legfelsőbb Bíróság is egyetértett.
A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a kötbérrel kapcsolatos részében megváltoztatta, és a felperes (Magyar RTL Televízió Rt.) keresetét teljes egészében elutasította. Így az ORTT – korábban módosított határozatai jogerőssé váltak, ami azt jelenti, hogy a műsorszolgáltatónak csak a késő esti órákban van lehetősége az ilyen típusú műsorszámok bemutatására.
|